Prace licencjackie, magisterskie i doktorskie to teksty szczególnego rodzaju. Od ich jakości zależy wynik obrony i oceny wystawionej przez promotora oraz recenzentów. Ale oprócz poziomu merytorycznego, warto zadbać również o poprawność językową – dysertacje, które mieliśmy przyjemność poprawiać w Korekto.pl, często otrzymywały wyższe noty niż teksty niepoddane profesjonalnej korekcie lub poprawiane przez niedoświadczonych korektorów.
Błędnie uważa się, że korekta tekstu potrzebna jest wyłącznie książkom szykowanym do publikacji, szkoda zaś tracić na nią czas i pieniądze jeśli chodzi o prace naukowe. Te wszak najczęściej… lądują w uczelnianych archiwach, zaś tylko nieliczne ukazują się drukiem (a jeśli nawet, to w niewielkich nakładach). „Po co mi korekta pracy magisterskiej?” – pytają więc dyplomanci.
Paradoksalnie jednak, profesjonalna poprawa językowa tekstu bardziej przydaje się właśnie tekstom naukowym niż książkom wysyłanym do wydawnictw. O ile bowiem wydawca zrażony jakością języka, ale zachwycony treścią dostarczonego dzieła sam zleci wykonanie korekty, o tyle zdarzało się, że praca licencjacka, magisterska czy doktorska albo autoreferat habilitacyjny były bezlitośnie odrzucane właśnie ze względu na uchybienia językowe.
Co mi da korekta pracy dyplomowej?
O ile nie jesteś językowym orłem pewnym bezbłędności swojego tekstu (choć i wtedy Twojej uwadze na pewno ujdzie sporo usterek), korekta pracy magisterskiej, licencjackiej lub doktorskiej będzie warta rozważenia z kilku powodów:
- Pierwsze wrażenie. Recenzenci zazwyczaj nie znają delikwenta, który „się broni”, a pierwszy kontakt z nim zdobywają właśnie obcując z jego pracą, na której recenzję – mówiąc brzydko – po prostu dostali zlecenie. Widząc tekst niechlujny językowo (ale też typograficznie!), często już na wstępie zrażają się do jego twórcy. I odwrotnie: rozprawa dobrze, estetycznie i profesjonalnie sformatowana, a do tego poprawna językowo nastawia tych najbardziej wymagających czytelników pozytywnie do autora.
- Profesjonalizm. Praca dyplomowa to efekt Twoich kilkuletnich działań, który świadczy o wiedzy i umiejętnościach autora. Błędy językowe mogą podważyć jego wiarygodność i profesjonalizm.
- Jasność przekazu. Nieprofesjonalny i niezrozumiały język to zmora prac dyplomowych. Jeśli i Twoja będzie taka, recenzenci nie omieszkają wyrzucić Ci tego podczas obrony, co zapewne odbije się również na ostatecznej ocenie…
Czy zatem korekta językowa pracy magisterskiej ma sens? O tak! Wymaga ona wprawdzie znalezienia profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego rodzaju tekstach (większość domorosłych korektorów ma niewielkie pojęcie o specyfice tekstów naukowych), wiąże się też oczywiście z pewnym kosztem i wymaga dodatkowego czasu. To jednak nie tyle koszt, co jednorazowa inwestycja w prawdopodobnie pierwsze najważniejsze dzieło Twojego życia.
Co ważne, profesjonalne opracowanie pozwoli Ci otrzymać tekst, który – o ile oczywiście zostanie pozytywnie oceniony i uznany za wartościowy – praktycznie z biegu możesz też złożyć do wydawnictwa. Skoro już bowiem poświęciłeś tyle lat na badania i pisanie, szkoda byłoby przynajmniej nie spróbować puścić efektów swojej pracy w świat, już na starcie w dorosłe życie budując swoją markę osobistą.
Ale więcej o tym, dlaczego warto wydać własną pracę dyplomową, poczytasz już sobie w książce „Efekt tygrysa” – zapraszam!